Kūdikių hipertonusas – priežastys ir gydymas

Skoliozes gydymas ir pasekmes

Kas yra raumenų tonusas?

Raumenų tonusas – tai raumenų susitraukimo būsena ramybėje. Raumenys ramybės būsenoje visuomet būna šiek tiek susitraukę – tai padeda išlaikyti pusiausvyrą, lemia bendrą raumenų gebėjimą atitinkamai reaguoti keičiant kūno padėtis ir atsipalaiduoti nustojus veikti pasipriešinimo jėgoms. Normalus tonusas – tai optimalus balansas tarp raumens įsitempimo ir atsipalaidavimo. Geras raumenų tonusas – tai vienas iš kūdikio sveikatos požymių.

 

Geras raumenų tonusas – tai vienas iš kūdikio sveikatos požymių.

 

Kūdikių raumenų tonuso sutrikimai:

Pakitęs raumenų tonusas gali būti: sumažėjęs (hipotonija), padidėjęs (hipertonija) arba kintantis – tai padidėjęs, tai sumažėjęs (distonija).

  • Hipertonusas – per didelis raumenų tonusas kuomet kūdikis būna įsitempęs, sunku sulenkti ir ištiesti jo kojytes ar rankytes, darosi sudėtinga kūdikį aprengti ar nurengti, išvalyti pažastis ar kirkšnis. Normalu, kai laiku gimusių naujagimių raumenų tonusas pirmaisiais gyvenimo mėnesiais būna padidėjęs. Tai rodo ir vaiko poza: sulenktos rankos ir kojos, suspausti kumščiai. Lengvos formos padidėjęs raumenų tonusas ima mažėti 1-2 mėnesio pabaigoje, iki 3 mėnesio tonusas jau turi būti normaliząvęsis.
  • Hipotonusas – per mažas raumenų tonusas – kūdikis atrodo suglebęs. Tokiu atveju nuolatinis raumenų įsitempimas yra nepakankamas. Naujagimis su per mažu raumenų tonusu guli išsiskėtęs- ,,varlytės” pozoje, ištiesęs pirštus. Dažniausiai anksčiau gimusių kūdikių tonusas būna mažesnis už laiku gimusių naujagimių. Kartais raumenų tonusas gali keistis: vaikas tai įsitempęs, tai per daug atsipalaidavęs. Pasitaiko ir asimetriško tonuso atvejų: vienos pusės raumenų tonusas yra optimalus, o kitos pusės raumenys labiau įsitempę.
  • Kintantis raumenų tonusas – taip pat gali būti, kad raumenų tonusas skirtingose kūno vietose yra nevienodas. Pavyzdžiui, rankų srityje sumažėjęs, o kojose – padidėjęs. Dar kitaip vadinamas – distonija.

Raumens hipertonusas sukelia raumenų įtampą, sustingimą, rigidiškumą, o tai vėlesniame vaiko amžiuje gali sukelti raumenų sutrumpėjimą, raiščių ir sąnarių kontraktūras.

Kas sukelia padidėjusį raumenų tonusą?

Priežasčių, kodėl kūdikiams pasireiškia raumenų tonuso pakitimai, yra daugybė. Gimdymo traumos, deguonies trūkumas, nėštumo metu mamos persirgtos ligos, užsitęsusi naujagimio gelta ar sąnarių, raiščių ligų, medžiagų apykaitos sutrikimai, bet dažniausiai centrinės nervų sistemos sutrikimai gali paveikti raumenų tonusą. 

Kūdikių hipertonuso požymiai ir simptomai:

  • Nenori leisti sulenkti ar ištiesti galūnių.
  • Apsunkinti kūdikio judesiai;
  • Raumenų spazmai;
  • Kūdikis dažnai užriečia galvą aukštyn;
  • Kūdikis nenatūraliai kryžiuoja kojas;
  • Į pagrindą remiasi pirštų galais;
  • Rankas laiko suspaustus į kumščius, sunku ištiesti pirštus.

Kaip vertinamas ir gydomas padidėjęs kūdikių raumenų tonusas?

Dažniausiai raumenų tonuso pakitimus diagnozuoja gydytojas neurologas. Vertindamas kūdikio judesių raidą, čiuopdamas raumenis, įvertindamas raumenų pasipriešinimą. Nustačius raumenų tonuso pakitimus dažniausiai skiriami masažai ir mankštos, kaip galimo raidos sutrikimo prevencija, kadangi nustačius sutrikusį raumenų tonusą, iškyla vaiko raidos sutrikimo grėsmė.

Parinkti tinkamą gydymą, reikalinga kineziterapeuto konsultacija. Pirmiausia yra įvertinamas kūdikio bendrasis motorikos vystymąsis, atliekamas bendras raumenų tonuso vertinimas, patikrinami refleksai, būdingi tam tikram amžiui, įvertinamas sąnarių lankstumas. Pagal vertinimo rezultatus yra skiriamas kūdikių masažas (raumenis atpalaiduojantis arba stimuliuojantis) ir kūdikių mankšta, individualiai orientuota pagal kiekvieno kūdikio sutrikimus.

 

 

 

Jeigu reikia pagalbos konkrečiu atveju, kreipkitės į mane tiesiogiai telefonu +370 630 66971 arba internetu